Evolúcia a to všetko..

Autor: Martin Pollák | 15.11.2012 o 9:17 | (upravené 15.11.2012 o 9:34) Karma článku: 7,30 | Prečítané:  642x

Fascinuje ma evolučná teória. Presnejšie, fascinuje ma to, čo viem o evolučnej teórii. A pritom mám šťastie, pretože som nejako oslobodený od filozoficko-teologicko neviemakého konfliktu, ktorý táto teória zjavne vyvoláva. Na pomyselnej čiare konfliktu medzi kreacionistami (vyznavačmi inteligentého dizajnu) a evolucionistami je moje miesto jasné. Sedím v hľadisku, na kolenách mám pukance a skvele sa bavím. Privádza ma to k čítaniu zaujímavých vecí a k tomu..ako sa to..premýšľaniu.

Hovorím, cítim sa byť obdarený. Fakt evolúcie vo mne nevyvoláva odpor. Asi to bude tým, že ako dieťa som nedostal hutnú a výživnú kresťanskú výchovu. Nechválim sa tým, nehodnotím, či je to dobré alebo zlé, je to proste tak.

Namiesto toho sa môžem nechať unášať fantáziou a zostávať v tichom úžase nad tým nepravdepodobným a krásnym procesom, akým evolúcia je. Možno to je to, o čom veriaci hovoria ako o zážitku s božstvami. Neviem, nevyznám sa v tom. Nemodlím sa k evolúcii a evolúcia nie je pre mňa zdrojom hodnotového rebríčka.

K fascinácii evolúciou - a špeciálne evolúciou hominidov - ma na začiatku asi priviedol Štorch a Burian, možno iné kresbičky a iné príbehy z dávnych čias. Ako o tom neandertálcovi, ktorý zahynul v Jedovej studničke. Predstava pradávneho sveta, ktorý obývajú bytosti takmer ako my, vyráža dych. A ak je tá predstava podporená nálezmi, to už by sa človek zadusil od zvedavosti.

Tak nejako naivne predpokladám, že každý, kto počúva Meave Leakeyovú, ako hľadajú pri jazere Turkana úlomky kostičiek a potom skladajú neuveriteľné puzzle, to cíti tiež. Normálne že zimomriavky. Myslím si, že len povrchná predstava živočícha, ktorý sa pomaly, neustále mení, množí, hynie a postupuje dejinami zeme, musí v každom vyvolať radosť a fascináciu.

Chcem sa len podeliť s tým nadšením. Ide o to, že kvantová teória a tie veci okolo toho sú mimoriadne, ale evolúcia je taká nejaká osobná. Ako vedľajší produkt to vyvoláva rad otázok, ktoré sú zaujímavé - otázky o agresii a altruizme, dejinách a náboženstve. Nejaký postoj k tomu musíte jednoducho zaujať, to sa proste nedá ignorovať.

Netvrdím, že o samotnom procese viem mnoho. Začal som pôvodne s nesprávneho konca, čo znamená, že predo mnou je stoh kníh a textov, cez ktoré sa ešte musím prehrýzť, aby som uspokojil svoj hlad po aspoň základnej znalosti.

To je podľa mňa najlepší spôsob, ako sa postaviť k teórii čelom. Nezačať filozofiou a blbosťami, ale napríklad Úvodom do evolučnej biológie.

 

Prívrženci a odporcovia

 

To, že sa cítim byť naklonený Dawkinsovi viac ako Lennoxovi, je otázka môjho svetonázoru a sympatie viac, ako vedomostí (pokiaľ som vôbec schopný tej debate rozumieť). Čiže ako laik sa v tomto zrejme nelíšim od kreacionistu, ktorý sa prikláňa na druhú stranu z tých istých pohnútok.

Pokúsil som sa predstaviť si, ako by som sa vyrovnal s témou biologickej evolúcie, keby som bol napríklad silný katolík. A áno, zdá sa mi, že by mi to robilo starosti (z toho, čo viem o silnom katolicizme).

Tak napríklad ako prvé by som sa opýtal: "Čo pre moju vieru vyplýva z faktu evolúcie?" Alebo "v ktorom momente a v ktorom podruhu hominidov sa objavila duša?" a podobne. Našťastie si také otázky nemusím klásť, nie je to nič príjemné, si myslím.

To, či by som odmietal evolúciu ako takú a veril na inteligentný dizajn, nedokážem posúdiť. Aj z hľadiska viery mi to príde také..ja neviem, ako keď musíte čítať o nejakej konšpiračnej teórii a je to nuda, nuda, nuda. Vidíte, ako sa niekto snaží našrubovať niečo niekam, mne to príde také nejaké smutné.

Čo sa týka toľko pertraktovaných "medzier" a nezodpovedaných otázok evolučnej teórie - tie by mňa osobne v role veriaceho neupokojili. Za všetky - vznik živého z neživého. Medzery sú v každej súčasnej teórii, ale vysvetleniu, podľa ktorého do každej medzery vložíme božstvo a je to, chýba fantázia a česť. Ale pravdepodobne - ak by som bol veriaci, asi by som si niekde na začiatku dosadil toho svojho boha. Neviem, či by som sa v spánku nespokojne neobracal, ale asi by som ho tam nechal. Hovorím, neviem. Asi hej. Ale nevedel by som odpovedať na otázku, prečo by si tam každý nemal dosadiť svojho boha a svoje nádeje.

Ale nechcem napádať tú časť veriacich ľudí, ktorí majú vnútorný problém s evolúciou. Chcem povedať, je nejaká pravda o vesmíre a našom pôvode a vždy keď sa nahromadí dostatočné množstvo dôkazov pre nejaké tvrdenie, nakoniec je nutné a poctivé ho prijať.

Dôvod, prečo ma vedecké vysvetlenia lákajú neporovnateľne viac, je ten, že mi predkladajú argumenty a dôkazy a hovoria mi, pozri si to sám a vytvor si názor. Prikláňam sa na stranu vedca, ktorý ma vyzýva, aby som pochyboval a sám sa presvedčil o dôkazoch. To je jednoduché pravidlo. Dawkins by bol podľa mňa prvý, kto by zahodil evolučnú teóriu v momente, ak by sa objavil nezvratný dôkaz odporujúci tejto teórii. Johansson to hovorí ešte inak – že neverí v evolúciu. Presne v tom istom zmysle, ako neverí v gravitáciu. Je to proste fakt.

Myslím si, že prijať pravdu, aj keď otriasa všetkým, čomu veríte, to chce dávku statočnosti. Keby to bolo jednoduché, mali by sme právo napadnúť všetkých veriacich sveta - a že ich je. Ono sa to postupne samo vsiakne.

 

Bláboly bokom.

 

Mimochodom, viete, čo je dobré na debate o evolúcii a stvorení? Kreacionisti svojou americkou kampaňou - pre mňa nepochopiteľnou - víria vzduch a v tom víre sa vznášajú útržky informácií aj pre tých, ktorí tú tému doposiaľ ignorovali.

A že je to téma! Nemyslím stvorenie, to je v nejakom zmysle nudné. Myslím onen samovoľný, nemotivovaný proces, ktorý dal vzniknúť celej tej rozmanitosti.

Chcem povedať, máme veľké štastie, že môžme vidieť vedu priamo pri práci. Máme k dispozícii všetku literatúru sveta (a vďaka čítačkám doslova), prednášky, popularizačné weby a čojaviem čo ešte.

A je dokonca možné, že názory proti a laická debata a filozofický humbuk okolo evolúcie, sú užitočné. Udržuje to tému pekne horúcu a čerstvú. Ale na každú filozofiu pomáha pohyb na čerstvom vzduchu a trocha slniečka. Viem to, bojujem s tým ochorením statočne už niekoľko rokov.

Hej, a fakt najlepšie je veeľa čítať a nedrístať keď sa človek v niečom nevyzná. Už som ticho.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?